Revista parohiei ‟Sfântul Proroc Ilie” Cristeşti Botoşani, Nr. 76 - 2021

Revista parohiei Octombrie 23, 2021

În duminica a XXIII-a după Rusalii, în cadrul Sfintei Liturghii oficiate în Biserica Ortodoxă este rânduit să se citească din Sfânta Evanghelie după Luca, un fragment din capitolul al VIII-lea, versetele 26-39, în care este relatată vizita Mântui-torului Iisus Hristos în ținutul Gherghesenilor, unde Acesta face minunea izbăvirii unui om posedat de o mulțime mare de demoni. Evenimentul nu este perceput ca unul fericit decât de omul asupra căruia a lucrat harul lui Dumnezeu. Concetățenii lui se supără și îl alungă pe Iisus Hristos, din cauză că le-a permis duhurilor necurate să intre într-o turmă de porci, care s-a aruncat în lac și a pierit, o dată cu avutul celor care, încălcând prescripțiile legii vechi, prosperau din vânzarea cărnii unor animale considerate impure. Singurul care îl imporă pe Iisus să rămână este fostul demonizat, căruia Hristos îi încredințează sarcina să vestească Mântuirea în casa, neamul și cetatea din care se trăgea.