Revista parohiei ‟Sfântul Proroc Ilie” Cristeşti Botoşani, Nr. 8 - 2022

Revista parohiei Aprilie 2, 2022

SÂNTUL CUVIOS  IOAN SCĂRARUL

2022 este Anul omagial al Rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului și Anul comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigore Palama și Paisie de la Neamț

RUGĂCIUNEA LUI IISUS. RUGĂCIUNEA INIMII - Alphonse și Rachel Goettmann

SÂNTUL CUVIOS  IOAN SCĂRARUL - Autor al renumitei cărți Scara, Sfântul Ioan a prezentat viața duhovnicească sub forma unei scări cu 30 de trepte, fiecare treaptă corespunzând unei anumite virtuți. Numărul treptelor este unul simbolic, dar are şi un adânc înţeles duhovnicesc, reprezentând vârsta la care Hristos S-a revelat în deplina Sa maturitate.

RUGĂCIUNEA LUI IISUS. RUGĂCIUNEA INIMII - Alphonse și Rachel Goettmann

Rugăciunea, ca dialog personal şi viu între Dumnezeu şi om, îmbracă numeroase forme pentru că fiecare om e liber, fiecare om e diferit şi fiecare poate ajunge, prin rugăciune, la Dumnezeu Sfânta Treime în felul său propriu şi unic.

În spiritualitatea Rugăciunii lui Iisus distingem patru elemente constitutive: 1. Evlavia pentru Sfântul Nume; 2. Implorarea milei; 3. Rânduiala repetării; 4. Căutarea tăcerii lăuntrice (isihia).

Rugăciunea lui Iisus este o cale de a ajunge la isihie sau tăcere lăuntrică. Este o rugăciune alcătuită din cuvinte, desigur, dar pentru că sunt simple, scurte şi repetate continuu, ea ne duce dincolo de cuvinte şi prin ele spre liniştea vie a inimii. Iată unul din principalele motive care fac din Rugăciunea lui Iisus, Rugăciunea, prin excelenţă, a epocii noastre, care suferă atât de mult pe toate planurile de lipsa liniştii.

Dobândirea păcii sufletului, aceasta este raţiunea de a fi a Rugăciunii lui Iisus. Dacă vom atinge, fie şi în cel mai mic grad, pacea lăuntrică a inimii, chemând Numele Domnului, vom fi transformaţi în oameni în slujba celorlalţi, în instrumente pentru vindecarea şi mântuirea lor în Hristos.