Revista parohiei ‟Sfântul Proroc Ilie” Cristeşti Botoşani, Nr. 5 - 2022

Revista parohiei Februarie 26, 2022

Ce este „lăsatul secului” și ce ar trebui să facem, de fapt, în această zi?

Cuviosul Paisie Aghioritul - Cuvinte duhovniceŞti VI - Despre Rugăciune

Moșii de iarnă

Ce este „lăsatul secului” și ce ar trebui să facem, de fapt, în această zi? Așa cum știm cu toții, înainte de a intra într-unul dintre cele patru posturi rânduite de Biserica Ortodoxă pe parcursul unui an bisericesc (Postul Nașterii Domnului, al Sfintelor Paști, al Sfinților Apostoli Petru și Pavel sau al Adormirii Maicii Domnului), rânduiala liturgică a bisericii noastre a hotărât o zi care să marcheze finalul perioadei în care puteam con-suma orice fel de alimente, zi care mai este numită și „lăsatul secului” sau „lăsatul de sec”.

Cuviosul Paisie Aghioritul - Cuvinte duhovniceŞti VI - Despre Rugăciune

Rugăciunea pentru cazuri concrete și pentru toată lumea
— Gheronda, mă mâhnesc când văd că se sfârșește slujba, iar eu nu m-am putut ruga din pricina moleșelii.
— Ca să alungi moleșeala, să te gândești la ceva care să-ți stârnească interesul duhov-nicesc.
— Dar există oare, Gheronda, vreun interes mai mare decât cel pentru durerea lumii?
— Da, dar nu te ajută dacă te gândești la durerea lumii în general și nedefinit.

Sâmbăta Morților este sărbătoarea care marchează în-ceputul celor șapte Sâmbe-te ale Morților și care se încheie înainte de Săptămâna Mare a Paștelui. Iată pe cât pică Moșii de iarnă în 2022 și care sunt obiceiurile și tradițiile românești din această zi. Totodată, moșii de iarnă 2022 marchează începutul sâmbetelor morților, care se încheie în Săptămâna Mare. Slujba săvârșită de preoți de Moșii de iarnă se face cu scopul de a-i pomeni pe cei trecuți la cele veșnice. Este ziua cunoscută și ca Sâmbăta Morților, iar ritualul prevede ca în fiecare biserică să se oficieze Sfânta Liturghie și Slujba Parastasului!