Revista parohiei ‟Sfântul Proroc Ilie” Cristeşti Botoşani, Nr. 11 - 2022

Revista parohiei Mai 29, 2022

DUMINICA A VI-A DUPĂ PAȘTI - (Vindecarea orbului din naștere)

Ce este isihia?

DUMINICA A VI-A DUPĂ PAȘTI - (Vindecarea orbului din naștere)

‟Dumnezeu mare ca Dumnezeul nostru? Tu eşti Dumnezeu, Care faci minuni!” (cf. Psalm 76/ 13-14)

Hristos a Înviat!

Evanghelia de astăzi ne vorbește despre o minune săvârșită de Domnul nostru Iisus Hristos vindecând un orb din naștere. O astfel de minune a bulversat pe mai marii iudeilor și a dat și mai mare încredere în rândul celor care au crezut în El ca fiind Mesia, Cel trimis de Tatăl din ceruri. Minunea de astăzi o găsim prezentată în Sfânta Evanghelie după Ioan capitolul 9, versetele 1 la 38.

Ce este isihia?

SFÂNTUL CALIST ANGELICOUDES CUVINTE DUHOVNICEȘTI

Faptul de a nu-ţi întoarce mintea spre nimic altceva decât numai spre Dumnezeu ţine de starea de curăţie, sau, mai degrabă, este vorba despre lucrarea luminătoare şi (desăvârşitoare. https://doxologia.ro/cuvant-de-folos/ce-este-isihia)