Revista parohiei ‟Sfântul Proroc Ilie” Cristeşti Botoşani, Nr. 3 - 2022

Revista parohiei Ianuarie 29, 2022

Troiţă de Arhierei şi dascăli ai Ortodoxiei - 30 ianuarie - Sfinţii Trei Ierarhi

Duminica XXXII-a după Rusalii - Zaheu vameşul

Despre Sfinţii Trei Ierarhi se spune că sunt trei ferestre prin care lumea a privit spre Hristos şi a primit lumina de la El. Prin Sfântul Vasile cel Mare au descoperit chemarea către asceză şi viaţă călugărească, prin Sfântul Grigorie de Dumnezeu Cuvântătorul au ajuns la înălţimea teologiei şi a învăţăturii dogmatice a Bisericii, iar prin Sfântul Ioan Gură de Aur au văzut aspectul vieţii practice din Evanghelia Mântuitorului.

Toţi trei au urmat cursurile celor mai mari şcoli de filozofie, retorică, şi oratorie  a vremii. Între aceste centre amintim Cezareea Capadociei, Alexandria, Antiohia, Atena şi Constantinopol.

S-au născut în familii evlavioase cu mame sfinte , cuviincioase şi foarte stăruitoare în rugăciune. Emilia, mama Sfântului Vasile cel Mare a născut 6 copii, din care trei sfinţi Sfânta Macrina cea Tânără, Sfântul Petru al Sevastiei şi Sfântul Grigorie de Nyssa. Nona, mama Sfântului Grigorie Teologul, sfântă care a născut trei copii: Sfânta Gorgonia (23 februarie), Sfântul Chesarie (9 martie) şi Sfântul Grigorie Teologul (25 ianuarie).

Sfânta Antusa, mama Sfântului Ioan Gura de Aur, văduvă la numai 20 de ani, l-a crescut pe Ioan dedicându-se cu râvnă și perseverență educației fiului ei, renunțând la recăsătorire. Toată viaţa ei s-a rugat pentru întoarcerea filului ei. Retorul şi profesorul Libanius atunci când a fost întrebat Care este cel mai mare regret al său? Acesta a răspuns arătând că pe Ioan cel mai bun elev şi discipol al său l-au furat creştinii. Se spune că în vremea studenţiei şi a pregătirii în marile centre universitare ale vremurilor lor, cei trei ierarhi nu au cunocut un alt drum decât cel al şcolii, al bisericii şi acasă.

...